Subregion Południowy Województwa Śląskiego nawiązał partnerską współpracę z CIOESTE, Związkiem Metropolitalnym Miast zachodniego regionu Sao Paulo w Brazylii.


Współpraca bilateralna subregionów jest realizowana i finansowana w ramach Międzynarodowego Programu Współpracy Miejskiej (International Urban Cooperation - IUC). Program IUC pomaga w nawiązywaniu kontaktów między miastami Unii Europejskiej i Ameryki Łacińskiej, Karaibów, Indii, Japonii, Ameryki Północnej i Azji dla współpracy przy dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Jest to jeden z głównych programów Unii Europejskiej ukierunkowany na współpracę z krajami spoza UE.


We wrześniowej, pierwszej edycji programu wymiany międzynarodowej z krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów z grupy kandydatów wyłonione zostały trzy europejskie regiony – Cantabria, Lazio i subregion południowy woj. śląskiego. Nasz subregion reprezentowany był w konkursie przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej. W programie biorą również udział hiszpańska Kantabria współpracująca z meksykańskim regionem Chihuahua i włoskie Lazio z regionem Bogotá-Cundinamarca w Kolumbii.


Subregion bielski i brazylijski CIOESTE będą podejmować wspólne inicjatywy dla zwiększenia konkurencyjności regionalnej gospodarki i lokalnych przedsiębiorstw, promocji innowacji oraz dla stwarzania nowych szans rozwoju dla mieszkańców.

 

iuc logos


Oba subregiony zamierzają stać się centrami innowacyjności dla przedsiębiorców. Główne wspólne obszary zainteresowania to kreowanie talentów i budowanie kompetencji, zapobieganie drenażowi talentów, tworzenie inteligentnych rynków dla informatycznych technologii przyszłości, rozwój innowacji i stymulowanie działalności badawczo-rozwojowej, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

 

iuc photo


Na zdjęciu Stanisław Ginda – Prezes ARR S.A. i Carlos Abrão, Dyrektor ds. Projektów Metropolitalnego Związku Miast Zachodniego Regionu Sao Paulo.