W dniach 27-28 września w Bratysławie odbyło się spotkanie tematyczne projektu FabLabNet, finansowanego w ramach programu Interreg Central Europe.

Było to spotkanie robocze dotyczące zarządzania i bieżącej realizacji projektu oraz planów na najbliższe miesiące. Podsumowane zostały dotychczas podjęte działania, głównie w temacie miejsca fablabów w lokalnych ekosystemach innowacji oraz ich relacji z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami.

Obecnie projekt wchodzi w kolejną fazę – prowadzone są akcje pilotażowe mające na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat działalności FabLabów. Więcej informacji na temat Naszych działań znajdą Państwo tutaj. Po tematycznej części spotkania mieliśmy możliwość odwiedzenia jednego z partnerów projektu – FabLab Bratysława, który mieści się na w Parku Technologicznych stworzonym na Uniwersytecie w Bratysławie. FabLab jest wyposażony kompleksowo, dysponuje bardzo różnorodnym sprzętem – od ploterów laserowych, wycinarek CNC i maszyn do szycia, poprzez urządzenia związane z modelowaniem 3D – skanery i drukarki, aż po zestawy Arduino umożlwiające tworzenie elektronicznych urządzeń różnego typu. Część FabLabu związana z robotyką jest dość rozbudowania –możemy zbudować tu własnego robota, ale także stworzyć np. panel sterujący do skanera 3D albo po prostu automatycznego pilota do żaluzji okiennych – możliwości są nieograniczone. Każdy znajdzie coś dla siebie.

FabLab Bratysława współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi oraz studentami, z którymi organizuje warsztaty, szkolenia i konkursy – zarówno bezpłatne jak i komercyjne. Uczestniczy szkoleń biorą udział licznych konkursach. 

Mimo iż FabLab ma korzenie uniwersyteckie, jest on otwarty dla wszystkich innowatorów, którzy chcą zamienić swoje kreatywne pomysły na realne produkty.

Fotogaleria - TUTAJ